SATURDAY 10th NOVEMBER- PIANO AND INSTRUMENTAL

Under 14s Highest mark receives the Carpenters Cup

Under 18s Highest mark receives the Bose Burgess Trophy

JUNIOR PIANO

Class 1         Novice A - 14 years and under           Father Collier Cup + 2 + 3 + 4A                                               

  1. Rafe Devall                       84 Marks
  2. Sophie Parker                   87 Marks

Class 2         Novice B - under 10 years

  1. Lucia Huang                    86 Marks
  2. Ethan Lee                        90 Marks + Father Collier Cup
  3. Winifred Ball                    84 Marks

Class 3         Novice A 15 - 17 years                                                           

  1. Eleanor Sales                    83 Marks

Class 4 A      First Festival - under 10 years

  1. Sophie Parker                   86 Marks
  2. Rafe Devall                       83 Marks

Class 9         Classical - under 14 years

  1. Huba Csermely                 85 Marks
  2. Louie Wu                          84 Marks
  3. Imogen Lewis                   84 Marks

Class 10       Classical - under 18 years

  1. Hanna Csermely               86 Marks                                                    

Class 12       Romantic - under 14 years

  1. Huba Csermely                 86 Marks

Class 13       Romantic - under 18 years

  1. Sophie Wu                         90 Marks + Share of Bose Burgess                                       
  2. John Yu                             87 Marks
  3. Habina Seo                       90 Marks + Share of Bose Burgess
  4. Zosia Pilsworth                84 Marks

Class 7         Baroque - under 18 years

  1. Hanna Csermely              86 Marks
  2. Zosia Pilsworth                84 Marks

Class 15       20th Century - under 14 years

  1. Huba Csermely                 89 Marks + Carpenter Cup
  2. Louie Wu                          87 Marks

Class 16       20th Century - under 18 years

  1. Sophie Wu                        83 Marks
  2. Hanna Csermely               86 Marks

Class 18       Swing, Blues & Jazz - under 14 years

  1. Huba Csermely                 83 Marks
  2. Alina Pilsworth                83 Marks

Class 19       Swing, Blues & Jazz - under 18 years

  1. Sophie Wu                        83 Marks

Class 22       Grade 1 ABRSM                    Mr Mellor +22A + 23 + 23A

  1. Leo Bradshaw                   83 Marks
  2. Tilly Bayer                        86 Marks + Share of Mr Mellor

Class 22A     Grade 2 ABRSM

  1. Tina Amini                       86 Marks + Share of Mr Mellor

Class 23       Grade 3 ABRSM

  1. Immogen Lewis                83 Marks
  2. Bobby Amini                    84 Marks

Class 23A     Grade 4 ABRSM

  1. Phoebe Bonnar                 84 Marks

Class 24       Grade 5 ABRSM                    Mrs Mellor + 25 + 25A

  1. Rosa Macias                     83 Marks
  2. Huba Csermely                 88 Marks + Mrs Mellor Cup

Class 25       Grade 7 ABRSM

  1. Louie Wu                          83 Marks

Class 25A     Grade 8 ABRSM

  1. Zosia Pilsworth                84 Marks        

Class 21       Recital                        Prideaux Brune Trophy

  1. Mia Drover                       90 Marks + Prideaux Brune Trophy
  2. Tom Bonnar                      82 Marks

Class 28       Duet - under 18 years             Beech Cup

  1. Habina Seo & John Yu     90 Marks + Beech Cup

Class 50       Strings Grade 5 - 6                   

  1.    Sasha Ng                           86 Marks

Class 49       Strings Grade 3 - 4                 

  1. Yasmin Ng                        85 Marks        

Class 54       Strings - Swing & Blues        

  1.    Sasha Ng                           85 Marks

Class 55       Strings - Recital       

  1. Zosia Pilsworth                89 Marks

Class 56       Strings - Duet                 Aurelia Trophy

  1. Sasha & Yasmin Ng         90 Marks + Aurelia Trophy

 Class 68       Woodwind Grades 5 - 6                      Sampson Cup

  1.    Alina Pilsworth                86 Marks

Class 72       Woodwind Swing, Blues or Jazz        Sampson Cup

  1. Alina Pilsworth                87 Marks + Sampson Cup

Class 39       Sonata             Coates Number 1 + 37 + 35 + 41 + 36 + 42 + 40

  1. Anna lee                            87 Marks + Coates No 1 Cup             

 Class 35       Grades 6 - 8

  1. Angela Cheverall              84 Marks

Class 36       Amateur Solo

  1. Angela Cheverall              85 Marks

Class 42       Swing, Blues & Jazz

  1. Marjorie Smale                 86 Marks

 Class 40       Romantic

  1. Anna Lee                          86 Marks

Class 43       Amateur Recital                     Ball Trophy       

  1. Ian Holden                        87 Marks + Ball Trophy
  2. Angela Cheverall              82 Marks

Class 45       Amateur Duet                         Silver Salver + 46

  1. Angela Cheverall & Annabel Nixon        86 Marks

Class 46       Duet - Open

  1. Ute Schwarting & Lynda Smith               87 Marks + Silver Salver
  2. Marjorie Smale & Angela Cheverall       86 Marks